Get Adobe Flash player
Ana Sayfa Yazıları

Şiir Gülşeninin Bülbülü

Bestami YazganÇağımızın insanı sıkıntılarla boğuşmaktan yorgun... Herkes şehirde yaşamayı istiyor ama ilk fırsatta apartman ormanından tabii ormana sığınıyor. Ağaçların, çiçeklerin, kuşların arasında yürek kanatlanıyor; üzerindeki tozdan, pastan kurtuluyor. Bütün bunlar güzel de her zaman tabiatla iç içe olmak mümkün mü? Değil elbette. Öyleyse ne yapmalıyız? Şiir gülşenine buyurun efendim! Gönlünüz yükten kurtulsun, bülbül şakımaları arasında huzur çiçekleri açsın.

A.Vahap Akbaş, şiir gülşeninin has bülbüllerindendi. Ne çare ki güzel sözlü, güzel yüzlü bülbülümüz sustu. Otuz yıldan beri tanışırdık Vahap Bey'le. Hafızamda onunla ilgili olumsuz bir hatıra canlanmıyor çok şükür. Şeker tadında bir şiveyle konuşur, iyilik ve güzellikleri çoğaltırdı gül özünde. Bir de güzel kitaplar yazardı has okuyucular için. Zaten geriye onlar kalıyor.

Sıcacık sohbetlerini unutamıyorum; gönül sarnıcında damıtılmış, kendi sesini ve kıvamını bulmuş şiirlerini de... Konya'da bir şiir şöleninde paylaştığımız üzüm salkımı, her şölende adı ve soyadı sebebiyle şiir okumaya en başta çıktığı için tatlı takılmalarımız geçiyor gözlümün önünden. Yine bir şölendeyiz. Kızı Elif Nihan'la ilgili bir hatıra anlatıyor: "Anaokulundan kızımı almaya gitmiştim. Ayakkabısını giydirmek için eğildim. O sırada Elif Nihan, arkadaşına ne dese beğenirsiniz? 'Oh ya! Benim babamın başı kel, senin babanınki de kel mi?'" Hep beraber gülüyoruz bu çocuksu hâle. Ben bir kenara çekiliyorum. Çocukların bu atışmasından ilham alarak bir şiir yazıyor ve Elif Nihan'a ithaf ediyorum.

NE HABER

- E. Nihan Akbaş'a-

-Oh ya!

Benim babamın

Kocaman elleri var,

Senin babanı döver!

- Sen öyle san akıllım,

Benim babamın da

Kocaman yüreği var,

Herkesi sever.

Gerçekten de Elif Nihan'ın babasının kocaman ve tertemiz bir yüreği vardı. Vefatından iki ay önce Nurettin Durman, Yusuf Dursun ve Tayfur Esen'le ziyaretine gitmiştik. Adını bile bilmediğimiz birçok ağaç ve meyveyi birer birer tanıttı bizlere. Hepsinden ikram etti. İnşallah Yüce Mevlâ'mız da ona cennet meyvelerinden ikram eder.

Yazının başında, şiir gülşeninin bir bülbülü daha sustu, dedim ama bu sözler biraz eksik kaldı. Yunus Emre, "Ölen hayvan imiş/Âşıklar ölmez." diyor. A.Vahap Akbaş kardeşimiz de eserleriyle yaşamaya devam edecek inşallah. Mekânı cennet, hediyesi bir Fatiha olsun efendim...