Get Adobe Flash player
Ana Sayfa Yazıları

Bir Kitap Bir Dünya

Bestami Yazgan

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün izni ve Hüseyin Uslu’nun organizesiyle 3/4/5 Aralık 2014 tarihlerinde “Bir Kitap Bir Dünya” projesi çerçevesinde Nevşehir’in misafiri olduk. Yedi okulda on iki program gerçekleştirdik ve yüzlerce kitap dostunun yüreğine dokunduk.

 

 


 

NİYET HAYIR AKIBET HAYIR

 

Ülkemizde yüzlerce kitapçı var. Hepsi de güzel hizmetlerde bulunuyordur ama Hüseyin Uslu Bey, farklı şeyler yapmayı düşünmüş. Daha bir yıllık kitapçı olmasına rağmen büyük bir organizeye girişmiş, yani kitap sevdasıyla elini taşın altına koymuş. Bizden yardım istedi. Biz de seve seve gittik. Üç gün boyunca okuldan okula, sınıftan sınıfa koşturduk Hüseyin Bey ve ekibiyle. Sonunda 1500 öğrenciye muhabbetle, 1000 öğrenciye de kitaplarımızla ulaştık. Fizik olarak yorulduk ama ruhumuzu zenginleştirerek döndük evimize.

 

 


 

HEM BEYİN HEM ALIN TERİ

 

Yazarlarımız, insanımızın pek okumadığından şikâyet edip dururlar. Doktor, hastalığı teşhis edip hastayı kendi hâline bırakmaz. Ya ne yapar? Tedavi yollarını da gösterir. Eğer hasta ağırsa ayağına kadar gider.  Bütün yazarlar bir arya gelip koro hâlinde, “Kimse okumuyor!” desek sonuç değişir mi? Hayır! O zaman bizim iki görevimiz var: Birincisi, güzel eserler yazacağız; ikincisi, bu eserleri okuyuculara ulaştırma yollarını arayacağız.  Yani hem beyin teri dökeceğiz hem de alın teri…

Bu arada kıymetli öğretmenlerimize de önemli görevler düştüğünü belirtmeliyim. Ziyaretlerimizde şunu gördük: İlgili bir öğretmenin sınıfında imzalanan kitap sayısı, başka bir okulun tamamına denk olabiliyor.

 

 


 

SANAT DOSTLUĞU

Sanat, insanı inceltir. Sanat, insanları birbirine yaklaştırır ve dost yapar. Nevşehir’e geleceğimizi öğrenen sanatçı dostlarla olmak, onlarla fikir alışverişinde bulunmak ayrı bir mutluluktu. Bu vesileyle İbrahim Yolalan, Osman Aytekin, Mehmet Baş, Ayşe Paslanmaz, Doç. Dr. Oktay Yivli, Fikret Dikmen ve Yaşar Taşkesen kardeşlerime teşekkür ediyorum.

 

 


 

RADYO DOSTLUĞU

 

Erkam Radyo’da cumartesi günleri Mehmet Akif Karayel’le “İrfan Burcunda Şiir Sohbeti” programını yapıyoruz. Radyomuz bir aydan beri Nevşehir’de de dinleniyormuş. Erkam Radyo dostları, gerek ziyaret ettiğimiz okullarda gerekse değişik ortamlarda bizi yalnız bırakmadılar. Önce Nar Kayadamı Evi’nde otuz arkadaşla akşam yemeğinde buluştuk, sonra da Damat İbrahim Paşa Gençlik Derneğinde gençlerle sohbet ettik.

Kitap aşkına çıktığımız yolda; eskimeyen dostlukları pekiştirerek, yeni dostlar kazanarak döndük. Önümüzdeki günlerde yeni dostluklar için Büyükşehir Belediyesinin misafiri olarak Kahramanmaraş’a, daha sonra da Almanya’ya gideceğiz. Mevlâ yâr ve yardımcımız olsun.